Frančiškanski samostan Tomislavgrad, BiH

Na duvanjskem področju, kamor spada tudi Tomislavgrad, se je krščanstvo ukoreninilo že zelo zgodaj. O tem pričuje obstoj Delminijske (Duvanjske) škofije u drugi polovici 6. stoletja, kakor tudi ostanki osmih poznoantičnih cerkva, med njimi je tudi tista iz Tomislavgrada (Karaula). Danes spada župnija v mostarsko – duvanjsko škofijo.

Temeljni kamen današnjega samostana je bil položen 10. avgusta 1930 leta, blagoslovljen in  posvečen, pa je bil, 30. septembra 1940. Med drugo svetovno vojno je bil samostan močno poškodovan,  pa so ga zato v 70 – ih letih prejšnjega stoletja začeli obnavljati z denarno pomočjo bratov frančiškanov iz Amerike in Kanade. V naslednjih desetletjih so samostan popravljali, dograjevali in ponovno obnavljali vse do današnjih dni. Več o tem boste izvedeli v oddaji, ki smo jo za vas pripravili z gvardijanom Antejem Pranjićem, kateremu se za gostoljubnost in pogovor lepo zahvaljujemo, kakor tudi knjižničarju Ivanu Protuđerju, ki nam je predstavil knjižnico. Gvardijan fra Ante nam je lepo predstavil delovanje v župniji, baziliko, muzej in galerijo, zato ste toplo vabljeni k ogledu oddaje.

Vabljeni tudi na pletnostran frančiškanskega samostana Tomislavgrad.