Župnija Koper - sv. Marko

Župnija se razprostira po zelo strmem hribu Sv. Marka, ki ga danes imenujejo Markovec. Površina nove župnije je majhna, a v njej živi približno 11.000 ljudi in morda je 7.000 ljudi krščenih. To je del spalnega naselja mesta Koper, ki je nastalo v zadnjih tridesetih letih.

Središče celotne kompozicije cerkve je tarbenakelj, ki leži v presečišču dveh glavnih osi objekta. Na simboličen način kaže, da je Kristus središče vsega in okrog njega se vse vrti. Cerkev je bila posvečena 9. septembra 1990. V notranjosti cerkve naj se človekov pogled usmeri na bistveno, na oltar. Pokoncilska Cerkev se vrača k svojim izhodiščem. Zato je poudarek na enem daritvenem oltarju, okoli katerega je zbrano božje ljudstvo pri evharistični daritvi.

Pomembnost tega središča navzven poudarja zvonik, ki se dviga neposredno nad njim, navznoter pa svetloba, ki lije od zgoraj skozi svetlobnik na oltar in tabernakelj.
Strop in sedeži so modre barve, ki simbolizirajo naše potovanje po morju proti večnemu pristanu. Mozaik je naredil p. Marko Ivan Rupnik z svojo skupino umetnikov Centro Aletti iz Rima.

Obiskali smo tudi podružnico cerkev v Semedeli, ki je posvečena  Mariji od zdravja v zahvalo za prenehanje kuge v letih 1630 do 163, ko je na tem področju umrlo 1927 ljudi in od teh je bilo 1831 pokopanih v Semedeli.

Župnijo nam je predstavil gospod župnik Tomaž Kete, za kar se mu iskreno zahvaljujemo.

Vir:  Krščanske TV oddaje POT - I na RKC - uradna stran

.