Frančiškanski samostan Petrićevac - Banja Luka / Franjevački samostan Petrićevac - Banja Luka

Frančiškanski samostan Petrićevac se nahaja na robu Banja Luke z leve strani ob poti , ki pelje od Banja Luke proti Bosanski Gradiški. Osnovan je bil leta 1885. Navzočnost frančiškanov v tem delu Bosne sega v 14.stol., ko je bilo ustanovljeno več samostanov v krajih: Bihać, Bijela Stijena, Bos. Krupa, Greben (Krupa na Vrbasu), Kamengrad, Lijevče, Obrovac, Otoka ni Zvečaj. S turškim osvajanjem teh krajev pa so samostani prenehali delovati, tako da niso dočakali 16. stol., večina jih je bilo porušenih v prvi polovici 20. stol. Prvotna cerkev je bila zgrajena leta 1884, ki pa je bila v potresu leta 1969 porušena. Nova je bila nato zgrajena leta 1973 -74 po načrtih arhitekta Janeza Fürsta. Na žalost je od cerkve ostal le beton in železo po zažigu in miniranju cerkve in zvonika v vojni leta 1995. Ruševine so bile odstranjene šele leta 2003, pred prihodom papeža Janeza Pavla II. v Banja Luko ob razglasitvi Ivana Merza za blaženega.

Z nami se je pogovarjal župnik in gvardijan samostana Petrićevac fra Ivo Orlovac, ki se mu zahvaljujemo za pogovor. Vabljeni k ogledu.

Vabljeni k ogledu tudi spletne strani župnije Petrićevac.