Župnija Dobrla vas na avstrijskem Koroškem

Dobrla vas (nemško Eberndorf) je naselje na avstrijskem Koroškem, eden izmed krajev, kjer živi močna skupnost koroških Slovencev. Naselje je upravno, obrtno in oskrbno središče Podjune, sedež istoimenske občine in sodnega okraja.

Naselje se v arhivskih dokumentih prvič omenja med leti 1060 in 1070. Po letu 1085 ga je furlanski grof Kacelin z vsemi posestvi vred zapustil oglejskemu patriarhu Peregrinu/Pelegrinu I. (1131–1161), da bi le-ta tu ustanovil samostan. Turki so kraj v letih 1476 do 1483 trikrat napadli in ga huje opustošili.

Samostan avguštinskega reda je bil v Dobrli vasi ustanovljen leta 1194, ki so ga v 15. stoletju povečali, leta 1603 pa so ga prevzeli jezuiti iz Gradca ter ga vodili vse do leta 1773. Leta 1604 je postal samostan jezuitska rezidenca in je bil center kulturnega življenja v Podjuni, vse do razpustitve reda leta 1773. Dobrlski samostan je postal leta 1809 last samostana v Šentpavlu v Labotski dolini, ki je še danes njegov lastnik.

Župnijsko cerkev Marijinega vnebovzetja v Dobrli vasi je dal grof Kacelin zgraditi že pred letom 1106. Sedanja stavba kaže gotske značilnosti. Ob cerkvi je poslopje nekdanjega jezuitskega samostana s trinadstropnim arkadnim dvoriščem, zgrajenim okoli leta 1632.

Marijina cerkev nas vabi,da si ogledate čudovito zgradbo in umetniška dela. Največja umetnina pa ostaja  človek in Bog, navzoč v tabernaklu. Vabljeni na romanje v to lepo Marijino svetišče .

Župnijo nam je predstavil gospod župnik Janez Tratar, ki se mu zahvaljujemo za pogovor in gostoljubnost.