Stolna župnija sv. Nikolaja v Murski Soboti

Na željo gledalcev smo v oddaji Pot - i gostili stolnega župnika g. Gorana Kuharja, ki se mu zahvaljujemo za pogovor.

Zgodovinski pregled župnije

• V letih 798 - 850 so ozemlje današnje Sobote vodili pokrajinski škofje – korepiskopi, ki so bili odvisni od salzburških nadškofov.
  • Med leti 850 in 869 je bilo cerkveno središče v Pribinovem Blatogradu. V Buzinici, vzhodno od Sobote, naj bi bila posvečena prva cerkvica. Okrog leta 900 so jo Madžari s prihodom v Panonsko nižino uničili.
  • V Blatenskem Kostelu je v letih 869 - 874 nad Panonskimi Slovenci kot samostojni knez vladal Pribinov sin Kocelj. Vladal je tudi nad Buzinico pri Soboti.
  • Od leta 869 do 874 je Buzinica spadala pod Metodovo nadškofijo. Knez Kocelj je imel v Blatogradu celo bogoslovno šolo. Metod naj bi v naš jezik prevedel svete knjige in celotno cerkveno bogoslužje s sveto mašo.
  • Po smrti sv. Metoda leta 885 je Salzburg zopet uvedel pokrajinske škofe, korepiskope, ki so vladali na ozemlju Buzinice in Sobote. V tem času so bile ustanovljene tudi madžarske škofije (v Györu okoli leta 998)… (vir:http://www.sv-nikolaj.si )

Vabljeni k ogledu.

Obiščite tudi spletno stran župnije.