Župnija sv. Martina, Velenje

Cerkev leži na majhni vzpetini na robu Velenja. Cerkev sestavljajo dvojna ladja, tristransko sklenjen prezbiterij ter zvonik z dvojno čebulasto kapo in prizidano vežo. Zasnova razločno razodeva dvodelnost, ki je posledica bistvenega povečanja cerkvene stavbe. Notranjost je obokana, a brez okrasja. Veliki oltar opredeljuje Straussova slika naslovnega svetnika, prižnica je baročna, oltar v starem delu cerkve pa je opremljen z baročnimi plastikami. Cerkev se omenja že sredi 13. stoletja. Njeno današnje jedro je še srednjeveško ali vsaj renesančno, novi del cerkve izvira iz leta 1874. Stavba je dragocena predvsem zaradi svoje historične tradicije in dominantne lege, ki jo v prostoru posebej odlikuje. Okoli nje so ohranjeni ostanki tabornega obzidja.

Župnijo nam je predstavil župnik g. Janko Rezar, kateremu se zahvaljujemo za pogovor. Vabljeni k ogledu oddaje.

Vir slike in besedila: Župnija Sv. Martina Velenje