Častitljivi Božji služabnik Janez F. Gnidovec CM

Na željo gledalcev smo v oddaji Pot - i gostili vicepostulatorja  za beatifikacijo in kanonizacijo Častitljivega Božjega služabnika J. F. Gnidovca CM,  p. Janeza Cerarja  CM, ki je trenutno župnik v župniji Škocjan na Dolenjskem, kateremu se zahvaljujemo za pogovor in vzpodbudne misli.

Iz življenjepisa Častitljivega Božjega služabnika J. F. Gnidovca CM

Rodil se je 29. septembra leta 1873 v Velikem Lipovcu v župniji Ajdovec (danes škofija Novo mesto). Bil je tretji otrok Jožefa Gnidovca in Jožefe, rojene Pust. Bil je zelo nadarjen zlasti za jezike, odlikovala pa ga je tudi trdna volja: kar je hotel doseči, je tudi dosegel. Po maturi se je brez oklevanja odločil za ljubljansko bogoslovje.

Leta 1896 je bil posvečen v duhovnika. Triindvajsetletnega novomašnika je škof Missia poslal za kaplana v Idrijo. Zatem je bil dve leti (1897-1899) kaplan v Vipavi, kjer je malo zahajal v družbo, dokler mu ni cerkveni ključar dejal, da je v Vipavo prišel za ljudi.

Šel je študirat na dunajsko univerzo, zatem pa ga je škof Anton Bonaventura Jeglič imenoval za prvega ravnatelja Zavoda svetega Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano. To ustanovo je vodil do decembra 1919, ko je vstopil v Misijonsko družbo lazaristov.

Papež Pij XI. ga je 29. oktobra 1924 imenoval za škofa v Skopju, kjer je bil škofijski sedež že štiri leta prazen. Škofovsko posvečenje je prejel 30. novembra 1924 v cerkvi Srca Jezusovega na Taboru v Ljubljani. Za škofovsko geslo si je izbral besede apostola Pavla: »Vsem sem postal vse«, za svojega vzornika pa svetega Frančiška Saleškega, zato se je poslej vedno podpisoval »Janez Frančišek«.

Umrl je na prvi petek 3. februarja 1939 v sanatoriju Leonišče na Zaloški v Ljubljani. 6. februarja je bil pokopan na ljubljanskih Žalah med sobrati lazaristi. 29. 9. 2010 so bili njegovi posmrtni ostanki preneseni v cerkev Srca Jezusovega v Ljubljani.

Spletna stran o škofu J. F. Gnidovcu

Oddaja Pot – i o škofu Gnidovcu z njegovim pranečakom, g. župnikom ter župljani župnije Sv. Trojica, Ajdovec

Častitljivi Božji služabnik škof Janez Frančišek Gnidovec CM, Skopsko - prizrenski škof, duhovnik p. Janez Cerar CM