Blaženi dr. Ivan Merz

Blaženega dr. Ivana Merza nam je v oddaji Pot – i predstavil prof. dr. p. Božidar Nagy DI.

Blaženi Ivan Merz se je rodil 16. decembra 1896 v Banja Luki v Bosni. Njegov oče je bil avstrijski častnik in načelnik železniške postaje. V rojstnem kraju je Ivan končal osnovno šolo in maturiral. Po maturi je na željo staršev odšel na Dunaj v vojaško akademijo, pa ni dolgo zdržal. Raje se je vpisal na študij prava, a so ga že po enem letu vpoklicali v vojsko. Vse do konca vojne je bil na italijanskem bojišču. Razmere, ki jih je doživljal: življenje na bojišču, vsakodnevno gledanje smrti v obraz in stradanje, so v njem utrdile in poglobile vero ter krščanski pogled na svet. Po končani vojni je na Dunaju začel študirati književnost, nato pa študij nadaljeval v Parizu. Kasneje je postal profesor francoskega jezika na škofijski klasični gimnaziji v Zagrebu, tam dosegel doktorat, ves čas pa pridno študiral vse pomembne cerkvene dokumente. Njegovo najpomembnejše delo je bil apostolat v katoliških organizacijah za mladino in širjenje duha evangelija znotraj njih. Zavzemal se je za Katoliško akcijo, budil ljubezen in vdanost papežu in Cerkvi. Je eden od ustanoviteljev Orlovske organizacije na Hravaškem, velja pa tudi za enega izmed glavnih pobudnikov liturgične prenove in evharističnega življenja. Živel je zgledno krščansko življenje, poln ljubezni do bližnjega. Vsak dan je bil pri maši in obhajilu. Še sorazmerno mlad je umrl leta 1928 za posledicami meningitisa. Je eden največjih likov evropskega katoliškega laikata v tridesetih letih prejšnjega stoletja. Papež Janez Pavel II ga je pred 22.6.2003 v Banja Luki razglasil za blaženega.

Povabljeni tudi na njihovo spletno stran.

Profesorju p. Božidarju Nagyju se zahvaljujemo za sodelovanje.