Jasna gora - Čenstohova na Poljskem

Vas z imenom Čenstohova je bila ustanovljena v 13. stoletju. Prvič je bila omenjena v zgodovinskih zapisih iz leta 1220. Leta 1382 je Władysław Opolczyk (Ladislav Opolski) – poljski princ Gornje Šlezije - ustanovil Pavlinski samostan Jasna Góra. Dve leti kasneje je samostan prejel svojo slavno Črno Marijo. V naslednjih letih je postal romarsko središče, kar je pospešilo tudi rast bližnjega mesta.

Jasna gora nam nudi spoznanje, kako mogočna je molitev  ob množici Poljakov, ki kleče dokazujejo pripadnost krščanstvu, po Marijini priprošnji.

Jasno goro sta kot romarja obiskala tudi naša gosta v TV oddaji: župnik na Zasavski Sveti gori, gospod Maks Kozjek in župnik župnije Ajdovec, gospod Janez Zaletel. Pripovedovala sta nam o njunem doživljanju poljske Jasne gore. Obema je pustila neizbrisen spomin.

Vabljeni k ogledu.

Jasna gora - Čenstohova na Poljskem, duhovnika Maks Kozjek in Janez Zaletel