Župnijska cerkev Imena Marijinega na Sveti Planini vabi vse romarje

V oddaji Pot – i nam je župnijo predstavil župnik Jani Maksimiljan Tušak  z župljani. Po ustnem izročilu je božjepotništvo na Sveto Planino povezano z neko nosečo, a neporočeno in zato od doma pregnano plemkinjo. Ker je bil njen porod zelo težaven in v bližini ni bilo nikogar, ki bi ji pomagal, je prosila za pomoč sv. Ano, zavetnico porodnic. Ker je bila njena priprošnja uslišana, je dala na mestu, kjer je rodila, postaviti kapelico v čast svetnici. Za vse več romarjev so pozidali Marijino cerkev, stranski oltar pa je ostal posvečen sv. Ani.  Na Anino, 26. Julija, je na Sveti Planini glavni romarski shod. Ustno izročilo potrjuje stara romarska pesem, ki so jo nekdaj tiskali tudi na podobicah. Leta 1872 je med trboveljskimi rudarji izbruhnila huda epidemija črnih koz in tifusa. Takrat naj bi se obupani rudarji zaobljubili, da bodo na Sveto Planino poromali vsako leto in uveljavilo se je njihovo tradicionalno romanje na binkoštni ponedeljek.

Vsem župljanom, ki ste sodelovali pri predstavitvi župnije se iskreno zahvaljujemo, kakor tudi gospodu župniku Janiju M. Tušaku.