Mariborska nadškofija, pogovor z mariborskim nadškofom metropolitom msgr. mag. Alojzijem Cviklom

Na željo gledalcev smo gostili mariborskega nadškofa metropolita msgr. mag. Alojzija Cvikla. Rodil se je na nedeljo, 19. junija 1955 v Celju. Bil je prvi otrok v kmečko-delavski družini. Na stezo življenja ga je v vasi Vizore v župniji Nova Cerkev usmerila skrbna roka matere Terezije in očeta Jožefa ter ostalih domačih: tete Cilke, stare mame Terezije in starega očeta Mihaela. Imel je lepo in brezskrbno otroštvo, ki sta mu ga krajšala brat Lenko in sestra Vida. Rad je bil doma in je z veseljem pomagal pri domačih opravilih. Užival je v brezskrbnih trenutkih v naravi in imel nadvse rad živali. Leta so hitro tekla in treba je bilo stopiti na pot učenosti. Prva štiri leta osnovne šole je obiskoval v Novi Cerkvi, nadaljeval pa na Dobrni.

Duhovniški poklic je rasel in dozoreval v vsakdanjosti in preprostosti družinskega kmečkega življenja, ki je prinašalo veselje, srečo, a tudi preizkušnje in iskanja. Molitev je bila srčika družine, pomnoževala je radost in prinašala upanje. 14. marca 2015 ga je papež Frančišek imenoval za mariborskega nadškofa metropolita. Za svoje škofovsko geslo si je izbral besede: »Iz teme bo zasvetila luč.« Škofovsko posvečenje je prejel na 4. velikonočno nedeljo, 26. aprila 2015 v mariborski stolnici. Isti dan je sprejel vodstvo mariborske nadškofije. (vir)

Zahvaljujemo se nadškofu za sprejem in pogovor.

Spletna stran  mariborske nadškofije.