Župniji sv. Marije v Puščavi in sv. Lovrenca

Obe župniji sta bili dolga stoletja gonili razvoja in dogajanja v dolini. Po smrti zadnjega puščavskega župnika Jožeta Tovšaka, o njem sta pripovedovala duhovnik Alojz Vicman, domačin, ki je gospoda Tovšaka dobro poznal še kot njegov ministrant ter gospa Tončka Karničnik, je za to župnijo skrbel lovrenški župnik Jože Hrastnik, ki pa ga je v letu 2013 zamenjal Jože Brezovnik. V letu 2014 pa je nastopil novi župnik Damjan Mlinarič, ki je v oddaji povedal, kako se je odločil za duhovni poklic. V obeh župnijah so aktivni cerkveni pevski zbori, župniku pomagata župnijska pastoralna sveta, ključarji, čistilke, krasilke in drugi farani. V letu 2013 pa so imeli novomašnika Jureta Sojča na kar so še posebej ponosni. Vsem sodelujočim se za pričevanje lepo zahvaljujemo.

Župniji sv. Lovrenca in sv. Marije v Puščavi, duhovnika Damjan Mlinarič in Alojz Vicman ter ga. Tončka Karničnik

Prva pisana omemba lovrenške okolice sega v leto 1091, ko je grof Engelbert Spanheimski šentpavelskemu samostanu podaril puščavo Radomlje naj tukaj živijo nekateri bratje kot Kristusovi vojščaki. Prva cerkev se omenja leta 1184, samostojna župnija pa že v letu 1214. Šentpavelski benediktinci pa so bili gospodarji sveta ob Radoljni vse do razpustitve samostana leta 1782.

Vabljeni k ogledu.

Obiščite tudi spletno stran župnij sv. Lovrenc in Puščava: http://zupnija.lovrenc.net/