Župnije Grgar, Bate in Trnovo

Na željo gledalcev oddaje Pot–i nas je sprejel domači župnik Matjaž Kravos, v oddaji sta spregovorila še Nejc Povšič, Vanja Kogoj Jug. Spoznali bomo župnijo Grgar, župnijo Bate, župnijo Trnovo in spoznali, kako se je Marija prikazala pastirici vidkinji Urški na Skalnici. Povabljeni ste prijatelji k ogledu oddaje Pot–i in boste marsikaj zanimivega spoznali.

Grgar (289 m) je razpotegnjena vas v Grgarski kotlinici oddaljena od Nove Gorice 7 km. Na jugu kotlino zapira Škabrijel (646 m), na zahodu Sveta gora (681 m), na severu južni rob Banjške planote – Podlaška gora, proti vzhodu se začenja Trnovska planota. Na pobočjih nad kotlino so gručasti zaselki: Bitež, Fobca, Zagorje in Fobški Kal. Kotlina je kraško polje z vsemi kraškimi značilnostmi: kraški doli, vrtače, hudourniške struge, brezna in požiralniki. Vas šteje po podatkih za leto 2005 okrog 736 prebivalcev, od tega je okrog 670 katoličanov, nedeljnikov pa je nekaj nad 80. Cerkvena skupnost v Grgarju je prvič omenjena leta 1754. Do leta 1880, ko je postala samostojna župnija, je spadala pod pražupnijo Solkan. Vse od Marijinih prikazovanj na Sveti Gori so ljudje tukaj tesno povezani s tem hribom in Marijo na Sveti Gori prosijo milosti, kot je naročila Urški Ferligoj. Živo dejavno jedro v župniji danes predstavljajo predvsem člani župnijskega pastoralnega sveta, župnijskega gospodarskega sveta, odrasli mešani pevski zbor, sodelavci karitas v Medžupnijski gorski karitas, molitvena skupina, skupina mašnih strežnikov, skupina mašnih bralcev, čistilke in kraslike cerkve, katehistinja in drugi sodelavci. Nekateri mladi se občasno dobivajo na srečanjih ter organizirajo miklavževanje za otroke, oratorij in včasih še kakšno otroško delavnico. V prostorih župnije deluje tudi pisarna Medžupnijske gorske karitas. Župnijski praznik je 11. 11. na god župnijskega zavetnika sv. Martina, slavje pa navadno nedeljo po tem. Praznik drugega zavetnika župnije sv. Petra pa je 29. 06., slavje pa nedeljo po tem s procesijo. Množično je obiskana tudi maša za belo nedeljo pri sv. Petru na pokopališču. Nedeljske maše so redno ob 11h. Dan celodnevnega češčenja je na žegnanjsko nedeljo. Od leta 2005 se je župniji priključil tudi ukinjeni vikariat Ravnica (cca. 250 ljudi) s cerkvijo sv. Mohorja in Fortunata. Do nadaljnjega deluje še praktično samostojno pod vodstvom duhovnega pomočnika Alojza Kobala.

Pastirica vidkinja Urška Ferligoj  ( za ogled kliknite na  napis)

Več na njihovi novi spletni strani.

Zahvaljujemo se vsem za sodelovanje in realizacijo oddaje Pot–i.

Vir:  Krščanske TV oddaje POT - I na RKC - uradna stran