Frančiškanski samostan Humac

Obiskali smo o frančiškanski samostan Humac v BiH v Hercegovini. Pogovarjali smo se s z fra Milanom Jukićem.

Frančiškanski samostan Humac, fra Milan Jukić - predvajaj  (trajanje 33 minut)

Predstavil nam je cerkev sv. Antona na Humcu, ki je zgrajena 1869, lani je bila popolnoma obnovljena. Oltar posvečen sv. Antonu je iz 1725 leta, narejen je v Tirolu, v Humac je pripeljan leta 1900 iz Zagreba iz frančiškanske cerkve na Kapitlju, kjer so leta 1900 cerkev obnavljali in ji povrnili stari gotski stil, baročne svari so razprodali in tako so nekateri oltarji pristali v Hercegovini.

Predstavil nam je zbirko umetnin z nazivom Mati. Predstavil nam je samostansko knjižnico, kjer je najstarejša knjiga iz leta 1502, najvrednejša knjiga pa je prvi prevod Homerja v latinski jezik iz leta 1537. Predstavil nam je muzej v frančiškanskem samostanu v Humcu, ki je najstarejši muzej v BiH in je ustanovljen leta 1884, sedanja arheološka izložba je postavljena v stari samostanki muzej, ki je ostanek zgradbe iz rimskega časa, razstavljeni eksponati izvirajo iz Hercegovine. Fra Milan Jukić nam je povedal, da se v samostanu v Humcu nahaja 21 let, ni duhovnik ampak brat (redovnik). V tem času je opravljal različna dela. Od leta 2000 so mu dodeli, da vodi umetniško zbirko Mati, muzej in knjižnico, sprejema ljudi in jim prikazuje blago tega samostana. Predstavil je župnijo Humac ,ki šteje 12.500 vernikov in je posvečena sv. Antonu Padovanskemu. Predstavil je frančiškanski samostan v Humcu je bil zgrajen leta1867. V samostanu imajo dve cerkvi – staro in novo, ki se je začela graditi 1987. V samostanu se izvaja novinciat, kjer imajo letos 6 novincev. Povedal je nekaj o sv. Antonu, da se ljudje radi obračajo nanj verjetno zato, ker doživljajo izpolnitev svojih molitev in najdejo tolažbo. Na koncu je vse gledalce povabil, da obiščejo frančiškanski samostan v Humcu.

Pogovor je vodil moderator oddaj Pot-i Albin Škrabl.