Župnija Vinica

Na vašo željo smo bili v škofiji Novo mesto, v župniji Vinica. Pogovarjali smo se z  g. župnikom Antonom Gnidovecem, kateremu se zahvaljujemo za vse kar nam je povedal in razkazal ter gostoljubnost. Župnija je posvečena povišanju Sv.Križa.

Podružnice župnije: Sv. Duh v Novi Lipi, Sv. Fabijan in Boštjan, mučenca, na Gornjem Suhorju, Sv. Jožef na Podklancu, Matera Božja (Ime Marijino) na Žežlju, Sv. Mihael, nadangel, v Damlju, Sv. Rok, spokornik, v Hrastu.

Od podružnic smo si pobližje ogledali Marijino božjepotno cerkev, Marijinega Imena na Žežlju, ki se dviga na 334 m visokem griču nad Kolpo in Vinico. Kraj je bil poseljen že v prazgodovini od koder je dobra razgledna točka in od koder se vidi vso dolino ob reki Kolpi. Krajevno ime Žeželj je od nekdaj zbujalo vprašanja. Nekateri pravi­jo, da narečna beseda žeželj pomeni lopato za pepel pri krušni peči, v prenesenem pomenu pa gorjačo. Drugi iščejo izvor v nemški besedi Sessel, kar pomeni stol, češ, nemški viteški križniki so govorili o kraju Maria am Sessel - Marija na stolu. Njena podoba v žeželjski cerkvi je res taka, da Marija prestoluje.

Vabljeni k ogledu oddaje.

Vir:  Krščanske TV oddaje POT - I na RKC - uradna stran