Kardinal Vinko Puljić, nadbiskup metropolit vrhbosanski

Kardinal Vinko Puljić je bil rojen 8. septembra 1945 v kraju Priječani pri Banja Luki. Teologijo je končal v Đakovu, v duhovnika pa je bil posvečen leta 1970. Nato je deloval kot kaplan, župnik, duhovnik v zadarskem semenišču, pa zopet kot župnik, dokler ni bil leta 1990 imenovan za vicerektorja Vrhbosanskega katoliškega bogoslovja v Sarajevu. Za Vrhbosanskega nadškofa je bil imenovan 7. decembra 1990, posvečen pa v Rimu 6. januarja 1991 leta. Papež Janez Pavel II ga je 30. oktobra 1994 imenoval za kardinala in tako se je kot najmlajši med njimi pridružil kardinalskemu zboru, 26. novembra istega leta.

Za svoje neutrudno delo in prizadevanje za enakost vseh narodov ter prenehanje vojne na tleh Bosne in Hercegovine je kardinal Vinko prejel več priznanj med katerimi je potrebno omeniti častni doktorat iz humanističnih ved, ki mu ga je podelila državna univerza Grand Valley v Grand Rapidsu v ameriški državi Michigan, kot tudi častni doktorat podeljen, 15. marca 2001 v mestu Arequipi (Peru) na katoliški univerzi Santa Maria.

Kardinalu Vinku Puljiću se zahvaljujemo za pogovor.

Vabljeni k ogledu oddaje.

(vir slike)